تجهیزات فروشگاهی, طراحی فروشگاه

اصول چیدمان در فروشگاهها

قفسه فروشگاهی

اصول چیدمان در فروشگاهها

 

 

حتما برای شما هم بارها اتفاق افتاده که به قصد خرید کالایی خاص وارد یک فروشگاه شده اید اما بعد از خروج از فروشگاه علاوه بر جنس مورد نظر خود اجناس بسیار زیاد دیگری نیز در سبد خرید خود قرار داده اید که در ابتدا قصد خرید هیچکدام را نداشته اید.
در واقع بخشیاز این تصمیماتی که در محل گرفته می شوند مربوط به اصول چیدمان در فروشگاهها است.برای همین کالاها مارا مانند آهنربا به سمت خود می کشانند.

در این مقاله سعی داریم تا به برسی اصول چیدمان در فروشگاهها بپردازیم.

مدیران فروشگاههای بزرگ از میزان تاثیر چیدمان کالا بر خرید مشتریان به خوبی آگاه هستند از این رو مراکز خرید بزرگ به هنگام چیدمان اجناس خود بسیار سنجیده و حسابشده عمل می کنند.برای نمونه اجناسپرفروش همیشه در جایی قرار می گیرند که بهترین دید را داشته باشند و یا دادن تست خوراکیان خوشمزه به مشتریان از دیگر روشهای معرفی کالا و فروش آنها در فروشگاهها است.یا به طور مثال حراج محصولات با عبارت های وسوسه انگیز نظیر”یکی بخر ، دو تا ببر ” از جمله ترفند های فروش است که گاهی به خوبی جواب می دهد.
جذاب بودن چیدمان کالا ها باعث جذب ناخودآگاه مشتریان به سمت کالا شده و باعث میشود حتی آن دسته از مردمی که به قصدد تفنن وارد فروشگاه شده اند به خریداران تبدیل شوند.

 

 

چیدمان فروشگاهی

رایج ترین تکنیک های چیدمان در فروشگاهها

 

۱_ چیدمان زاویه دار
۲_ چیدمان رنگی
۳_ ظروف و تکیه گاهها

 

 

۱_چیدمان زاویه دار

این نوع چیدمان که به آن چیدمان پلکانی نیز گفته میشود نوعی چیدمان است که از آن برای نمایش محصولات بیشتر در فضای کم استفاده می شود.
در این نوع چیدمان محصولات از جلو در پایین ترین سطح خود و از عقب در بالاترین سطح خود قرار می گیرند.
این روش چیدمان باعث افزایش جذابیت و فراوانی بصری محصولات می شود.

 

چیدمان زاویه دار

 

 

۲_چیدمان رنگی

نوع دیگر چیدمان، چیدمان بر اساس رنگ کالاهاست ، به گونه ای که سعی شود رنگها جذاب تر، درخشان تر و هوس انگیز تر به چشم آیند.در این روش سعی میشود با توجه به هارمونی رنگ ها، رنگهای متضاد در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
حتما شما نیز بارهامتوجه تنوع رنگها در چیدمان فروشگاهها شده اید.قرار گرفتن سبزیجات سبز رنگ در کنار ترب های قرمز و فلفل دلمه ای های نارنجیو سبز نمونه ای از قرار گیری رنک های متضاد در کنار هم در قفسه های فروشگاهی می باشد.
تکنیک رنگ های متضاد همراه با چیدمان زاویه دار می تواند زیبایی بصری خاصی به فضای فروشگاه داده تا نظر هر خریداری را به خود جلب کند.

 

چیدمان فروشگاه

 

 

۳_سبد ها و جعبه ها

سبد ها و جعبه ها نیز از دیگر ابزارهایی هستند که در فروشگاهها استفاده می شوند و به دلیل تنوع رنگی که دارند میتوانند در ایجاد زیبایی بصیری و جذبمشتری ها تاثیرگذار باشند.

 

 

نکاتی در رابطه با اصول چیدمان فروشگاهها | روانشناسی چیدمان فروشگاهی

۱.فروشگاهها به گونه ای طراحی شده اند که شما هیچگاه از دربی که وارد آن شدید،خارج نمی شوید.به همین دلیل بعد از ورود به فروشگاه،برای رسیدن به صندوق وحساب کردن باید مسیری را در داخل فروشگاه طی کنید.در این مسیر چیدمان جذاب کالا ها می توانند نظر شما را جلب کرده و شما را مجاب به خرید کالایی کنند که به آن نیازی ندارید.

۲.در اکثر فروشگاهها غرفه های غذا یا گل در نزدیکی درب ورودی قرار دارند .این به ان دلیل است که سبد شما فعلا خالیست و احتمال جذب شما به این غرفه ها بالاست.

۳.نخستین چیزی که شما در بدو ورود به فروشگاهها می بینید میوه ها، سبزیجات و نان تازه است.علت این چیدمان انتقال حس طراوت و شادابی به مشتری و ایجاد انگیزه و اشتیاق و اشتهای بیشتر برای خرید می باشد.

۴.مواد اساسی و پروتیینی که نیاز هر خانواده است معمولا در انتهای فروشگاهها قرار می گیرند تا شما مجبور باشید برای رسیدن به آنها تمام طول فروشگاه را طی کرده و باقی محصولات را نیز از نظر بگذرانید.

۵.اجناس پرفروش معمولا در وسط راهرو ها قرار داده می شوند تا شما برای خرید آنها مجبور باشید تا اواسط راهرو رفته و در این میان اجناسی که نیازی به آنها ندارید را هم نیم نگاهی بیاندازید.

۶.معمولا کالاهایی که گرانتر هستند و یا به هر دلیلی صاحبان فروشگاهها تمایلبیشتری به فروش آنها دارند، هم سطح چشم شما قرار داده می شوند و مابقی کالا ها در قفسه های بالاتر یا پایین تر قرار داده می شوند.

۷.طراحی اکثر فروشگاهها به شیوه ای است که مشتریان را از سمت راست به چپ حرکت می دهند.به دلیل این طراحی اکثر اجناسی که ما می خریم در سمت راست راهروها قرار دارند.

۸.قرار دادن کالاهایی نظیر کورن فلکس و آبنبات که از یک طبقه مواد غذایی نیستند هم از دیگر ترفندهای فروشگاه داران است.چرا که معمولا خریداران کورن فلکس مادرانی هستند که به همراه کودکانشان برای خرید به فروشگاه آمده اند و از این طریق نظر کودکان را هم میتوان به آبنبات ها انداخت.

۹.ترفند دیگر فروشگاه داران استفاده از موسیقی ملایم در راهروهای فروشگاه است که باعث کندتر شدن قدم ها البته خرید اقلام بیشتر در فروشگاهها می شود.

 

 

حال که این مقاله را خواندید به اهمیت بیشتر نوع چیدمان در فروشگاهها و ارتباط آن با جذب مشتری پی بردید.
برای مشاوره و خرید تجهیزات فروشگاهی می توانید با مشاوران ما در میلان شلف تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه در “اصول چیدمان در فروشگاهها

 1. امین حسینی گفت:

  بسیار عالی بود ، ممنون به خاطر پست مناسب و بی نقص شما

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و درود خدمات شما
   از دیدگاه خوب شما کمال تشکر را داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *